Ana Güverte üstü tüm yapılar, Açık Güverteler, Ambar Kapağı ve Ambar Mezarnası, Direkler, Kreynler, Açık Güvertelerdeki Donanımlar

Bu bölgeler çalışma sırasında sürekli olarak deniz suyuna ve kuvvetli ultraviyole ışınlarına maruz kaldığından dolayı bu bölgelerin Boya Sisteminin havaya karşı olduğu kadar mükemmel şekilde suya karşı da dayanıklılık (üst tarafın olduğu gibi) özelliğine sahip olması gereklidir. Ayrıca, okyanus hatlarında çalışan gemilerin boyama sistemlerinin kötü havalarda (veya tam kapasite ile çalışma durumunda) kuvvetli dalgalara dayanması için mükemmel tutuculuk/yapışkanlık ve kirliliğe karşılık özelliğine haiz olması gereklidir.

(Balıkçı gemilerini boyarken, kaplanan tabakanın balık ağı sürtünmelerinden dolayı yıpranabileceği dikkate alınmalıdır.) Özellikle mekanik & darbe hasarına, yıpranmaya, kimyasal akmalarına ve olağan kuvvetli yıpranmaya maruz açık güverteler ve ambar kapaklarında sürtünme, kimyasal ve darbe dayanaklı kaplama sistemi kullanılması gereklidir. Üst kısmın ve üst yapının boya durumu armatör şirketin dışarıdaki görsel imajını temsil eder. Bu bölgeler için astar kaplama kadar son kat boya da uygun renk ve parlaklığını, korozyona karşı performansla muhafaza etmelidir. (Gemi, üzerindeki marka işareti ve gemi adı ile tanımlandığı için rengini koruması özellikle çok önemlidir. Güverte üzeri bütün kısımlar ciddi mekanik hasarlara tabi olup deniz suyu temasına ve deniz ortamında kuvvetli ultraviyole ışınlara direkt maruz kaldığında yeterince dayanması için anti korozyon sistemi ile korunması gerekmektedir.)


Karina (Sualtı Yüzeyler)

Karina, geminin tüm ömrü boyunca suyun altında kalmakta ve geminin uzun vadeli korunabilmesi için paslanma ve darbeye karşı yüksek performans gerektirmektedir. Halen yeni gemi inşasında bu alanlar korozyon koruma sistemi için yüksek performanslı, katransız, yıpranmaya dayanıklı boyalar ve kirlenmeye karşı koruma sistemi için kalaysız, SPC boyalar ile korunmaktadır. En uygun koruma sisteminin uygulanması (gemi süratine, tipine, seyir yaptığı sulara, ortalama çalışma günlerine ve gereken anti-fouling hizmet ömrüne dayalı olarak) operasyon sırasındaki yakıt tasarrufu ve bakım maliyetinde maksimum faydayı sağlayacaktır.

Balast Tankları

Balast Tankları Boya Sistemi, inşa sonrası kapalı alanlarda çalışma şartları kısıtlı olduğundan ve karmaşık yapıları nedeniyle bakımı çok zor olduğundan yeni inşada dikkatle seçilmeli ve tatbik edilmelidir. Böylece, yeni inşada balast tankı için uygun boyama uygulamasının seçimi, kullanım ömrü boyunca korozyon riskini en aza indirmek açısından anahtar bir faktördür.

Kargo Ambarı, Kargo Tankı, İçme Suyu Tankı

Kargo ambarı için Boya Sistemi, taşınacak kargo tiplerine göre farklı olabilir. Muhtelif kargoların uzun dönem korunmasını temin etmek ve bakım maliyetini en aza indirmek için, yüksek performanslı aşınma dayanıklı ve korozyon önleyici kaplama sistemleri tavsiye edilmektedir. Özellikle kimyasal tanker ve ürün tankerlerinde kargo tankı için Boya Sistemi, kargolara karşı kimyasal dayanıklılığa haiz olmalıdır. İçme suyu tankı için Boya Sistemi, içilebilir suyun depolanmasıyla ilgili uluslararası kuruluşların onayını gerektirir.

Havuz Bakım Onarım Boyaları

Havuzlama durumu, havuzlama aralığı ve hizmet rotasına bağlı olarak tekne karinasındaki kirlenme ve paslanma derecesine karar verme imkânı sağlar ve Boya Sisteminin seçiminde önemli bir faktör olarak yardımcı olur. Buna uygun olarak, detaylı olarak her kısmın durumunun kontrol edilmesi ve kayıtların tutulması gereklidir. Özellikle, uyumluluk ve mevcut boyanın durumu havuzlama onarım boya sistemi için çok önemlidir.